Jak zařídit domácí dílnu?
Řada z vás už možná jistou verzi domácí dílny provozuje. Nářadí je ale ukryto v několika různých krabicích na několika různých místech v domě a pracovat začínáte většinou tam, kde je to zrovna možné – v garáži, ve sklepě či na zahradě.
Důstojné prostředí si přitom zasloužíte vy i vaše nástroje a materiál. Vneste do své záliby trochu řádu a vytvořte si doma vlastní, plně funkční dílnu.
Prostorný pracovní stůl je základ
Budete moci tomuto ráji všech kutilů vyhradit celou místnost, nebo se budete muset spokojit jen s malým, ač útulným koutkem? V obou případech mějte na paměti, že kromě kvalitního pracovního stolu bude potřeba myslet i na vybavení okolního prostoru množstvím úložných boxů, krabic, polic a skříní. Stůl tedy strategicky umístěte tak, abyste ho později mohli obklopit veškerým vybavením, které budete k práci potřebovat.
Rozmístění potřebného náčiní dopředu promyslete
V nejbližším okolí vaší pracovní plochy by se mělo nacházet náčiní, po kterém saháte nejčastěji. Umístit jej můžete do jednotlivých polic či drátěných košů, ale využívat lze i celé regálové systémy. Důležitá ovšem není jen jeho organizace a pečlivé uschování v rámci těchto praktických úložných prostor.
Zamyslet byste se měli i nad tím, v jakých kombinacích nástroje používáte, a kam je odkládáte. Pro dočasné odložení nářadí při práci si doporučujeme nechat jednu polici přímo u stolu prázdnou, aby vám tak na pracovní ploše stále zbýval dostatek prostoru pro práci.
Desku stolu by také neměly křižovat žádné elektrické kabely. Předem proto zohledněte i umístění zásuvek.
Využívejte boxy i nádoby všech tvarů a velikostí
Naše šikovné regálové systémy vám se skladováním nářadí i materiálu pomohou, ale jejich instalací by cesta za dokonale organizovanou dílnou končit neměla. Na police umístěte průhledné boxy, využívejte zarážky i nádoby všech možných tvarů a velikostí. Cílem je, aby své místo po dokončení úkolu našli velké a drahé přístroje, ale i malé šroubky a matice. Nádoby a krabice vám s tím pomohou. Vše bude navíc působit upraveně a přehledně.
Neopomeňte detaily
Důkladně vybírejte samotné nářadí, ale i všechny pomůcky, které budete využívat stejně tak často. Začít můžete opět u pracovního stolu. Dobrou volbou jsou zejména ty s vyměnitelnou pracovní deskou a stabilními nohami. Asi se shodneme na tom, že jakmile s prací nad projektem započneme, nezastavíme se, dokud ji nedokončíme. Čas proto věnujte i výběru kvalitní pracovní židle a vhodného osvětlení. Vedle většího centrálního světla doporučujeme mít po ruce i několik menších lampiček, které můžete dle potřeby připnout na police a regály. Samozřejmostí by mělo být vybavení dílny lékárničkou, ale například i ručním vysavačem.
Svou domácí dílnu se vám zřejmě nepovede kompletně vybavit během jediného dne. To ale vůbec nevadí. Důležité je mít vše předem promyšlené a v plánování ani organizaci nepolevit. Vynikající výsledky vaší práce i příjemný pocit z toho, že nemusíte nic dlouho hledat, vám budou skvělou odměnou.